Adwokat Kraków - prawo rodzinne
Spraw z zakresu PRAWA RODZINNEGO, którymi się zajmuje jest bardzo wiele, można wśród nich wymienić przykładowo rozwody, separacje, alimenty, regulacje kontaktów z dziećmi, podział majątku wspólnego małżonków. Nie podejmę za Ciebie decyzji czy masz się rozwieść czy nie ale jeśli taka decyzja już zapadła pomogę Ci w miarę bezszkodowo przejść przez ten proces. W czasie trwania związku małżeńskiego bez względu na to czy był on długi czy krótki mogło dojść do podjęcia szeregu decyzji finansowych, jak przykładowo nabycie lub sprzedaż nieruchomości, ruchomości, zaciągnięcia lub spłaty zobowiązań, itp. Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika (adwokata) w tym zakresie? Przeanalizuję Twoją sytuacje i przedstawię Ci plan działania. Jest to szczególne istotne, gdyż już na etapie prowadzenia sprawy o rozwód można podjąć pewne działania, które później dadzą Ci lepszą pozycję wyjściową w sprawie o podział majątku dorobkowego (wspólnego).
W sprawie o rozwód powiem Ci czy warto wnosić o rozwiązanie małżeństwa z orzekaniem o winie czy nie, innymi słowy czy w Twoim przypadku wina coś Ci da, w szczególności w sytuacji gdy jednocześnie zależy Ci na szybkim rozstaniu. Doradzę Ci czy i jakich alimentów należy żądać, czy regulować kontakty już teraz czy zostawić tą sprawę na później. Wyjaśnię Ci różnice pomiędzy rozwodem a separacją, w szczególności gdy masz jeszcze wątpliwości czy Twój związek powinien definitywnie się zakończyć.
Alimenty na małoletnie wspólne dzieci stron są obligatoryjnie regulowane w sprawie o rozwód, co jednak nie oznacza, że zostaną w takiej wysokości jakiej zostały zasądzone na zawsze. W razie bowiem zmiany stosunków (sytuacji) można żądać zmiany ustalonych alimentów i to poprzez ich zwiększenie albo zmniejszenie. W tego typu sprawach szczególnie ważne jest udokumentowanie kosztów utrzymania dzieci. Powiem Ci więc jakie dokumenty powinny zostać przygotowane i jakie środki dowodowe należy jeszcze zgłosić.
W obecnym stanie prawnym nie ma konieczności regulowania kontaktów z dziećmi już na etapie sprawy rozwodowej jeśli rozstający się rodzice dogadują się w tym zakresie, co nie oznacza, że będzie tak już zawsze. Jeśli zauważysz z czasem, że Twoje kontakty z dziećmi są utrudnione możesz je sobie uregulować, w niezależnym postępowaniu. Po zapadnięciu rozstrzygnięcia będziesz wiedział kiedy dziecko ma być z Tobą, co daje Ci możliwość zaplanowania sobie czasu z nim, w tym Świąt lub wakacji.
Sprawy o podział majątku wspólnego małżonków należą często do tych które w praktyce sądowej trwają najdłużej. Jeśli przyszli małżonkowie nie zawarli tzw. intercyzy to z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między nimi z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). W praktyce mamy więc do czynienia z trzema majątkami: wspólnym małżonków a dodatkowo każdy z nich ma swój osobisty. Są jednak takie formy nabycia jak dziedziczenie, zapis lub darowizna które powodują, że pomimo posiadania przez strony wspólności majątkowej małżeńskiej przedmioty wejdą do majątku osobistego. Już samo ustalenie co wchodzi do jakiego majątku może stwarzać trudność w takim postępowaniu. Wskażę Ci więc jak zakwalifikować konkretne przedmioty. Jeśli w trakcie małżeństwa poczyniono nakłady lub wydatki z majątku osobistego na majątek wspólny zadbam o to aby wniosek o ich zwrot został złożony. Musisz bowiem pamiętać, że sąd w takim przypadku nie dokonuje rozliczenia z urzędu, co oznacza, że nie uczyni tego za Ciebie. Na koniec warto wspomnieć, że rozliczenia możesz domagać się również w przypadku związku partnerskiego (konkubinatu).